خانه / پایان نامه / بررسی و تبیین روایات هنگامه ­ی اعطاء علم الهی به امامان با تأکید بر پاسخ‌گویی به شبهات وهابیت

بررسی و تبیین روایات هنگامه ­ی اعطاء علم الهی به امامان با تأکید بر پاسخ‌گویی به شبهات وهابیت

نویسنده: غلام حسن نجف زاده استاد

استاد راهنما: حجت الاسلام و المسلمین جواد مروارید

استاد مشاور: حجت الاسلام و المسلمین محمد الهی خراسانی

استاد داور و نماینده مرکز تخصصی: حجت الاسلام و المسلمین دکتر غلام حسین حسین زاده شانه چی

استاد داور و نماینده مدارج علمی حوزه خراسان: حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن خرقانی

چکیده: روایاتی که ناظر به علم امام است، دارای حجم گسترده‌ای در منابع حدیثی شیعه است. این روایات، جهات مختلف علم معصومین (ع) را بیان می‌کند. این موضوع از گذشته تا حال، بسیار مورد بحث و گفتگو قرار گرفته و اقوال علما در این زمینه بسیار متفاوت است. ما در این نوشتار، موضوع«زمان اعطاء علم» را که یکی از موضوعات مرتبط با موضوع علم ائمه (ع) است، بررسی می‌کنیم.

ازآنجاکه تذکر بعضی از مطالب ضروری است و در بحث ما دخیل است، قبل از ورود به بحث روایات، مباحثی را در قالب مفاهیم و کلیات آورده‌ایم. این مباحث شامل ضرورت بحث از جزئیات امامت، مفهوم­ شناسی امام، شرایط امام، جایگاه روایات در اعتقادات و اعتبارسنجی بعضی از کتب است.

بعد از آن به گونه‌شناسی و بررسی روایات پرداخته‌ایم و تلاش کرده‌ایم که با استقراء تام در روایات، یک دسته‌بندی دقیق از روایات ارائه دهیم و در پایان هر دسته، روایات را جمع‌بندی کرده‌ایم. در ادامه یک فصل جداگانه به بررسی شبهات وهابیت در زمینۀ علم امام پرداخته و سعی کرده‌ایم که با توجه به روایات بیان‌شده در فصل دوم و نیز بعضی دیگر از شواهد، جواب متقن و علمی به این شبهات داده شود. در خاتمه تمام روایات را بررسی کرده و نظر نهایی را ارائه کرده‌ایم.

کلیدواژه: امامت، شروط امامت، علم امام، علم الهی، علم لدنی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *